آبهای شفا بخش و درمانی از ماسالی تا مشگین شهر

گرم ترین چشمه آبگرم معدنی جهان در خیاو(مشگین شهر)

با وجود اینکه شهرستان خیاو (مشکین شهر) مجموعه قابل توجهی از چشمه های آب معدنی را در بطن خود گرد آورده است، اما غفلت مسئولین از این امکان موجب شده تنها تعداد اندکی از چشمه های این منطقه قابل استفاده برای مراجعانی باشد که برای مقاصد درمانی به این منطقه سفر می کنند.

در دامنه کوه سبلان و در جنوب باختری مشگين شهر به فاصله 22 كيلومتر در سمت راست بستر رود قینرچه چای، آبگرم معدنی "قینرچه" واقع شده که به عنوان داغ ترین آبگرم معدنی جهان شناسایی شده است.

آبگرم قینرچه با دمای 82 درجه سانتیگراد، در ارتفاع هزار و 990 متر از سطح دریا قرار دارد،وبا آبدهی 9 لیتر در ثانیه در ردیف آبهای کلروره، هيپوتونيک گازدار و خيلی گرم بوده ودر بین آبگرمهای شناخته شده در جهان در رتبه گرم ترین آبگرم قرار گرفته است. قینرچه با وجود بی بو  و بی رنگ بودن از دیرباز جزو آبهای معدنی با خواص درمانی شناخته شده است و برای درمان انواع امراض مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود اینکه داغی آبگرم قینرچه موجب شده است برای استحمام و شنا از آب سرد دامنه سبلان به سمت آن هدایت شود، اما خواص درمانی این آبگرم به قوت خود باقی است. بطوریکه به دلیل خاصیت اسیدی این آب و وجود املاح طبیعی مختلف در درمان لنفاتيسم، راشيتيسم، بيماری های زنان و رماتيسم های مزمن موثر میباشد.

علاوه بر این وجود گازهای مختلف در سطح بالای چشمه خاصیت درمانی برای بیماری های تنفسی به آن بخشیده است.

 گفتنی است  شهرستان مشگین شهر به غیر از آبگرم قینرچه دارای  9 دهنه آبگرم معدنی است، از جمله مهمترین آن می توان به آب معدنی قوتورسویی، شابیل، موئیل سویی، ایلان‌دو، گورگور، ملک‌سویی، قینرجه و آغ‌سو اشاره کرد.

به گفته کارشناسان و زمین شناسان با توجه به اینکه کوه ساوالان، آتشفشان غیر فعال است، دامنه آن مملو از آبهای معدنی است که املاح و خواص درمانی قابل توجهی دارد. همچنین موقعیت جغرافیایی مشگین شهر موجب شده است، آبهای گرم این منطقه به ویژه قینرچه با دمای 82 درجه سانتی گراد قابلیت ویژه ای در گروه آبهای گرم درمانی پیدا کند.

به دلیل بی توجهی به ساماندهی آبهای معدنی مشگین شهر بسیاری از گردشگران از پتانسیلهای آبگرم این منطقه اطلاعی ندارند و در صورتی که آبهای گرم مشگین شهر رونق پیدا کند، می تواند منبع درآمد قابل توجهی را برای توسعه و عمران شهری  باشد.

بسیاری از کارشناسان مجموعه آب های گرم دامنه ساوالان را برترین مجموعه آب درمانی و توریسم درمانی جهان می دانند؛ اما تبعیض های حکومت مرکزگرای ایران بر علیه آذربایجان جنوبی همواره مانع از بهره مندی مردم از چنین پتانسیل هایی شده است.


منبع : http://guneyebakan.blogfa.com/post-1183.aspx
تاریخ انتشار :  چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۲ساعت 20:31 PM | توسط : وطن دیلی نیوز  |